2020.01.06 - Orszak Trzech Króli w Starogardzie Gdańskim

W dzisiejszą Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Starogardu Gd. przeszedł, już po raz szósty, Orszak Trzech Króli. Jak poprzednio zgromadził sporą liczbę wiernych.
O godz. 13.00 przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury z ul. Zblewską, przy sklepie Moto Jack - wyruszył królewski orszak czerwony - orszak Króla Europejskiego, w którego wcielił się Prezydent Miasta Starogard Gdański - p. Janusz Stankowiak. Tam dołączyli się parafianie z Parafii NMP Matki Kościoła i Sumina. W orszaku tym uczestniczyli też nasi szwoleżerowie zapewniając asystę konną.

Około godz. 13.40 nastąpiło spotkanie Trzech Króli u Heroda – na Starogardzkim Rynku, gdzie odbyły się jasełka. Następnie orszak wyruszył do kościoła św. Wojciecha, przed którym królowie pokłonili się Dzieciątku.

Przekaż 1%

Przekaż 1% na szczytny cel

 

Szanowni Państwo,
Jak co roku zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej organizacji 1%.

Stowarzyszenie „Szwadron Kawalerii im.2.Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich” z siedzibą w Starogardzie Gd. powstało w 2005 r. z inicjatywy grupy założycielskiej ludzi miłujących konie, historię polskiego oręża oraz chcących kultywować tradycje kawaleryjskie w mieście, w którym w latach 1926-1939 stacjonował znamienity 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Jeden z podstawowych celów statutowych zakładał przywrócenie obchodów święta Pułku w rocznicę szarży pod Rokitną a także utworzenie konnego pododdziału w barwach swojego szefa.


W grudniu 2005. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacja pozarządowa. W styczniu 2006 r. Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii II RP w Londynie nadało nam prawo dziedziczenia tradycji, barw i wyróżników tej jednostki jako pełnoprawnemu kontynuatorowi 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W czerwcu 2006 r. po raz pierwszy od 1939 r. odbyły się uroczystości święta pułkowego, którego dwudniowe obchody zgromadziły kilkutysięczną publiczność, rodziny oficerów i żołnierzy Pułku, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, generalicję oraz szwadrony kawalerii ochotniczej, a nasz szwadron otrzymał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Kociewskiej i parzęczewskiej. Od tego czasu , co roku w rocznicę bohaterskiej szarży, Starogard i jego mieszkańcy świętują razem ze szwoleżerami, a impreza ta stała się największą imprezą na Kociewiu, wpisując się na stałe w kalendarz kulturalnych wydarzeń miasta. Co roku ok. 80 koni i szabel oraz pododdziały piesze defilują przez starogardzki rynek wspólnie z reprezentacyjnym Szwadronem Kawalerii Wojsko Polskiego.

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie posiada 30 osobowy pododdział skupiający trzy sekcje kawalerii oraz dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku szwoleżerów Rokitniańskich i skupia w swych szeregach 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową. Szwadron nasz wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymując zgodę na używanie mundurów , nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Za dotychczasową działalność otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień w tym Prezydenta RP.

 

Serdecznie dziękując, z kawaleryjskim pozdrowieniem:
rtm. Krzysztof Landowski
Dowódca Szwadronu
Prezes Stowarzyszenia
Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

 

Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim
Rachunek numer: 53 8340 0001 2002 0001 4300 0001