31.12.2020 - Szczęśliwego Nowego 2021 Roku!!

Życzenia Świąteczne


14.11.2020 - Święto 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Nasze tegoroczne Święto Pułkowe odbyło się 14 listopada 2020 r. i było pod wieloma względami nietypowe. Przesunięte z czerwca na listopad, ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-COV-2. 
Serdecznie Państwa zapraszamy do poniższych materiałów filmowych z tych uroczystości:
 

 

Jak co roku, pułkowe święto to okazja do wręczenia odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania tradycji kawaleryjskich i naszego pułku. Podczas tegorocznego święta przedstawiamy osoby wyróżnione oraz prezentujemy przyznane wyróżnienia. Ich wręczenie poszczególnym osobom nastąpi w pozwalającym na to czasie.
Kapituła Odznaki Honorowej Szwadronu Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nadała Odznakę Honorową n/w osobom:
- generał Leszek Surawski
- gen. broni Bogusław Samol
- gen. dyw. Krzysztof Radomski
- gen. bryg. Jacek Ostrowski
- płk Tomasz Biedziak
- płk Dariusz Kosowski
- płk Piotr Pankowski
- płk Andrzej Duda
- płk Andrzej Płocha
- szwol. Patrycjusz Rojek
 Zarząd Szwadronu Kawalerii w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu tradycji kawalerii polskiej wyróżnił Proporcem Pułku n/w osoby:
Pan Minister Jan Józef Kasprzyk
- gen. dyw. Marek Sokołowski
- gen. dyw. Krzysztof Makowski
- Pan prof. Adam Linsenbarth
 Zarząd Szwadronu Kawalerii w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu tradycji kawalerii polskiej wyróżnił szablami oficerskimi wz.21/22 następujące osoby:
- Pan Maciej Kalinowski – Wiceprezydent Miasta Starogard Gdański
- Pan Igor Strzok – Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Krzyż szwoleżerski jest odznaczeniem wyjątkowym, nadawanym przez Kapitułę za wieloletnią, ofiarną służbę społeczną na rzecz kultywowania tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Został ustanowiony z okazji jubileuszu Stowarzyszenia, a odznaczeni mogą być zarówno osoby fizyczne jak też instytucje. Posiada trzy stopnie złoty, srebrny i brązowy. A zatem (chwila oczekiwania)
 Złotym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczony zostaje:
- Andrzej Staniewski
Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczeni zostają:
- Andrzej Klimczuk
- Wiesław Witucki
Brązowym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczeni zostają:
- Ryszard Grądman
- Edward Bartoszewski
 Za wieloletnią współpracę oraz kultywowanie tradycji kawaleryjskich pułkowe ryngrafy otrzymują:
- ppłk Dariusz Tylki - Komendant WKU Gdańsk
- Tomasz Wardyn – Komendant Powiatowy Straży Pożarnej
- Mariusz Gliszczyński
- Krzysztof Kurkiewicz
- Leszek Niklewski
- Anita Rogowska
- Leszek Lipka
- Totalizator Sportowy sp. z o.o.
- Fundacja PZU
- Fundacja LOTOS
- Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji Star-Wik Sp. z o.o.
- Zakład utylizacji odpadów komunalnych Stary Las sp. z o.o.
Żadna społeczna inicjatywa, żadna organizacja non profit nie może funkcjonować bez wsparcia. Przez wszystkie lata swej dotychczasowej działalności starogardzcy szwoleżerowie mogli liczyć na stałe grono przyjaciół. Za stałe i nieprzerwane wsparcie, pomoc i serce, Złotą Statuetkę „Orła Białego” otrzymują:
- Pan Dariusz Drelich - Wojewoda Pomorski
- Pan Mieczysław Struk - Marszałek Pomorski
- Pan Kazimierz Chyła – Starosta Powiatu Starogardzkiego
- Pan Janusz Stankowiak – Prezydent miasta Starogard Gdański
- Pani Magdalena Forc-Cherek – Wójt Gminy Starogard Gdański
 Na rozkaz d-cy szwadronu, na wyższy stopień w korpusie podoficerów kawalerii ochotniczej mianowany zostaje:
 - szwol. Tomasz Sojka – na stopień kaprala
Po uroczystej akademii miała miejsce inscenizacja poetycko-patriotyczna w wykonaniu czołowych polskich aktorów teatralnych i filmowych – Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego
O godzinie 18:00 odbyła się wieczornica patriotyczna oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Teatru Otwartego w składzie: Jacek Szymański – tenor, Dariusz Stanisław Wójcik – bas, Rafał Lewandowski – fortepian, z udziałem solistki Opery Narodowej Magdaleny Idzik.

 

Partnerem Wydarzenia "Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich" jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto.
Zorganizowanie uroczystości Święta Pułkowego było możliwe dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,  Województwa Pomorskiego, Gminy Starogard Gdański, Urzędu Miasta Starogard Gdański, Fundacji PZU oraz Fundacji LOTOS.

 

07.11.2020 - Otwarcie szlaku leśnego

W dniu dzisiejszym otworzyliśmy szlak leśny na Polach Rokocińskich, upamiętniający dowódców 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Wszystkich wstępujących na szlak powita przygotowana z tej okazji tablica upamiętniająca rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza.

Zbigniew Dunin-Wąsowicz - ur. 14 października 1882 w Brzeżanach, zm. 13 czerwca 1915 pod Rokitną
Po ukończeniu korpusu kadetów w Łobzowie (dziś dzielnica Krakowa) poświęcił się zawodowej służbie wojskowej. Mianowany podporucznikiem kawalerii austriackiej w 1910 roku służył w 13 pułku ułanów. W 1912 roku w stopniu porucznika kawalerii na własną prośbę przeszedł do rezerwy. Związał się z ruchem strzeleckim. Po ogłoszeniu mobilizacji przybył do Brzeżan, gdzie objął kierownictwo wyszkolenia pozostałych w obozie strzelców. W krótkim czasie zrezygnował z pełnionej funkcji i wyjechał najpierw do Lwowa, a później do Krakowa, gdzie 11 sierpnia objął dowództwo oddziału Sokołów Konnych przy oddziałach Piłsudskiego. Brał udział w potyczkach w okolicy Kielc. Po połączeniu jego oddziału z oddziałem Władysława Beliny-Prażmowskiego 23 sierpnia został oddelegowany z powrotem do Krakowa w celu organizowania i szkolenia kolejnych oddziałów kawalerii Legionów Polskich. W Przegorzałach koło Krakowa i w Krakowie przy ul. Smoleńsk w stajniach konnego Sokoła sformował 2 i 3 szwadron kawalerii Legionów Polskich. Początkiem września objął dowództwo 2 szwadronu, który w październiku skierowano na Węgry i włączono w skład II Brygady Legionów Polskich. Na czele 2 szwadronu po przejściu na teren Polski stoczył 26 października 1914 pod Cycułowem w okolicy Stanisławowa swój pierwszy bój. W uznaniu zasług, głównie w czasie walk pod Cucyłowem został 5 listopada mianowany na rotmistrza kawalerii. Walczył w czterodniowej bitwie II Brygady pod Mołotkowem. Brał udział w kampanii na Huculszczyźnie od 26 listopada do 8 grudnia 1914, a w styczniu 1915 został przerzucony wraz ze szwadronem na zagrożony odcinek węgierskiej granicy. Walczył na Bukowinie i we wschodniej Małopolsce, gdzie z 2 szwadronem stoczył pod Tłumaczem zacięty bój.
Gdy na początku czerwca 1915 formacje II Brygady uległy reorganizacji rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz został dowódcą 2 dywizjonu kawalerii (2 i 3 szwadron) II Brygady. Zginął 13 czerwca 1915 roku prowadząc szarżę pod Rokitną na czele szwadronu liczącego 63 ułanów. Jego śmierć opisał uczestnik szarży Stanisław Rostworowski:
Rotmistrz krzyknął: Zdawajsia! i stała się rzecz nieoczekiwana. Ci ukryci w głębokim okopie sołdaci rosyjscy, których ułani nawet szablą dosięgnąć nie mogli, zdrętwieli na widok pędzących, ręce wznieśli do góry i o zmiłowanie prosili.
Okop był zdobyty. Ale z lewej i prawej flanki ogień nie zesłabł: owszem. wzmógł się jeszcze.
Padła "Hochla" pod rotmistrzem, chcieli go ratować – dał znak ręką, by jechali dalej, z rewolwerem w ręku zerwał się, strzelił kilkakrotnie wzdłuż okopu, ale wnet się zachwiał, słaniając się przeszedł kilkanaście kroków i upadł z przestrzelonym bokiem. Krew musiała gwałtownie uchodzić, osłabł – i usnął na wieki.
Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (grobowiec zbiorowy rokitniańczyków – kwatera 67). Ich uroczysty pogrzeb w Krakowie odbył się 25 lutego 1923.
  • Rotmistrzowi poświęcona jest również pieśń legionowa z okresu I wojny światowej pt. Pieśń Szwadronu Wąsowicza
"Nasz Wąsowicz, chłop morowy,
Zbił Moskali w Cucyłowej.
Odznaczył się szwadron drugi,
Wrażej krwi on przelał strugi.
1915 Pieśń Szwadronu Wąsowicza
  • W 1915 w Wiedniu został wybity medal upamiętniający szarżę pod Rokitną, zaprojektowany przez Jana Raszkę, na którego awersie widnieją popiersia poległych tam rtm. Zbigniewa Wąsowicza, por. Kisielnickiego i por. Włodka.
  • Rotmistrza upamiętnił w wierszu pt. Rotmistrzowej sławie poeta legionowy Józef Mączka.
  • W połowie 1936 na wniosek wiceprezydenta Lwowa, Jana Weryńskiego, ustanowiono w tym mieście ulicę Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, położoną w dzielnicy Cetnerówka. W Krakowie jedną z bocznych ulic Alei Krasińskiego nazwano imieniem rotmistrza Dunin-Wąsowicza.
  • 7 listopada 2020 r. Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich upamiętnił rotmistrza pamiątkową tablicą przy wjeździe na leśny szlak dowódców znajdujący się na Polach Rokocińskich.

1.11.2020 r. Pamięci tych, którzy odeszli...