Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim.
13 i 14 czerwca, Szwoleżerowie ze Starogardu Gdańskiego uroczyście obchodzili rocznicę Szarży pod Rokitną.
W dniu 13 czerwca 1915 roku, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitną. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa DUNIN – WĄSOWICZA, do dnia dzisiejszego uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego.
W rocznicę tej pamiętnej szarży, Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokocinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno – religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz dziewiąty, w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
Tak było i w tym roku. 14 czerwca, na Starogardzkim rynku, stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia oraz Orkiestra Wojskowa z Elbląga, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.
Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął gen. bryg. Stanisław Olszański – Zastępca Inspektora Wojsk Lądowych – Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na Starogardzkim Rynku. W uroczystościach wzięli także udział m. in., Zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski, były zastępca Dowódcy 16 Dywizji, gen. bryg. w stanie spoczynku Krzysztof Makowski, Dowódcy jednostek oraz Szefowie i Komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i administracyjnych, kombatanci, duchowieństwo oraz przede wszystkim bardzo licznie przybyli mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i regionu. Po uroczystej mszy świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
W trakcie uroczystości, po raz pierwszy w historii, został wręczony „Honorowy Proporzec Szwadronu”, który w uznaniu zasług w dziedzinie kultywowania i propagowania tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz Polskiej Kawalerii, otrzymała 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Proporzec odebrał w imieniu Dowódcy i żołnierzy 16 dywizji, Zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. Marek Sokołowski. „Honorowy Proporzec Szwadronu” znajdzie swoje godne miejsce w Sali Tradycji naszej dywizji.
Po zakończeniu uroczystości na rynku, odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Elbląga, obejrzeć pokazy musztry paradnej kompanii 16 batalionu dowodzenia, musztrę Szwadronów Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach a także widowiska i inscenizacje historyczne. Olbrzymim zainteresowaniem gości oraz mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ, pokazy sprawności żołnierzy oraz Punkt Informacyjny, dotyczący NSR, służby zawodowej jak i warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Siłach Zbrojnych.
Ułańskie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Wojska Polskiego.
Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński
Foto: Stanisław Michalski.
ELBLĄG, 2015. 06. 15.
Nr 06/06/15