2012.06.09-10 - Święto Pułkowe

Dnia 13 czerwca 1915 roku 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, uczestniczył w szarży pod Rokitą. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu dowodzonego przez rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza po dziś dzień uznawana jest za jeden z największych aktów męstwa jaki może dać polski żołnierz. W rocznicę tej pamiętnej szarży nasze Stowarzyszenie organizuje uroczystości dla upamiętnienia tej historyczną bitwę, jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów z którego wywodzi się 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich.
 Uroczystości rozpoczęły się w sobotę - 9 czerwca o godz. 15 w kinie Sokół. Podczas akademii m.in. wręczone zostały odznaczenia. W części artystycznej wystąpiła Emilia Komarnicka, która znana jest m.in. z serialu "Na dobre i na złe".
Uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym odbyły się w niedzielę - 10 czerwca, na rynku Starogardu Gdańskiego. W uroczystościach już po raz 6 brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Elbląga. Jej dowódca objął honorowy patronat nad naszym świętem pułkowym. Na uroczystej zbiórce stanęły: Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizony Elbląg, nasz Szwadron, Szwadrony ochotnicze, które przybyły z całego kraju, oraz nasz pododdział z Ozorkowa, którzy również kultywują tradycje Polskiej Kawalerii. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Janusz Bronowicz, który dokonał przeglądu pododdziałów. Po uroczystej mszy świętej na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii.
O godzinie 14:00, w Stadzie Ogierów, odbył się "Kawaleryjski Festyn". Wśród wielu atrakcji, które oczekiwały na widzów wymienić można: koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, pokazy konnej musztry paradnej i władania bronią białą konno, widowisko "Jak to w garnizonie ładnie" oraz inscenizację historyczną "2. Pułk Szwoleżerów w Puszczy Kampinoskiej i na przedpolach Warszawy we wrześniu 1939 roku z udziałem pieszych i konnych Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz środków pozoracji pola walki".
Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ oraz punkt informacyjny dotyczący NSR, służby zawodowej oraz warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Wojskach Lądowych.