2012.01.29 - 92. rocznica wkroczenia Wojsk Polskich na Ziemię Kościerską

W niedzielę 29 stycznia obchodzono 92. rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich na Ziemię Kościerską. W ramach obchodów na kościerski rynek wjechali konno szwoleżerowie z naszego pułku.

2012.04.27 - Eskorta ciała ś.p. J.E. Biskupa Pelplińskiego prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagi

W piątkowe popołudnie 27 kwietnia nasz poczet sztandarowy uczestniczył w przeniesieniu, w uroczystej procesji ulicami miasta do bazyliki katedralnej, trumny z ciałem pierwszego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Obrzędom eksporty przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
 Uroczystości rozpoczęły się w domu biskupim o godz. 17-tej. Następnie procesja żałobna przeszła ulicami miasta do bazyliki katedralnej w Pelplinie. W tej procesji uczestniczyły sztandary, siostry zakonne, klerycy, kapłani, a także Księża Biskupi i Arcybiskupi. Za trumną szli mieszkańcy domu biskupiego wraz z rodziną i wierni. Obecne były także liczne delegacje samorządowe. Cała droga procesji żałobnej, aż do bazyliki była udekorowana kwiatami. W drzwiach katedry czekali m.in. kapłani koncelebrujący Mszę św. podczas której homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering, wspominając m.in. dzień święceń kapłańskich ks. Jana Szlagi w 1963 r., których, jako młody wówczas kleryk, był świadkiem.
Na zakończenie bp Mering wyraził przekonanie: "jestem przekonany, że Maryja, patronka twojego katedralnego kościoła, wyszła po ciebie, żeby przedstawić twoje pracowite życie Synowi, dla Którego kiedyś kapłańskie i biskupie święcenia".
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sobotę o godz. 10 pod przewodnictwem abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosił abp Henryk Muszyński, prymas polski senior.

2012.05.02 - Dzień Konia w Hucie Kalnej

W Hucie Kalnej, koło Czarnej Wody, nasz szwadron wziął udział w plenerowej imprezie - Dzień Konia 2012. Była to już dziesiąta edycja Dnia Konia. Udział w niej wzięły setki osób. Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest miejscowy proboszcz ks. Mariusz Łącki.
Impreza rozpoczęła się polową mszą świętą w intencji koni i jeźdźców. Po niej rozdano nagrody dla uczestników konkursów: plastycznego, fotograficznego i literackiego. Najważniejszymi aktorami w DNIU KONIA były oczywiście konie. Odbył się pokaz jazdy konnej w wykonaniu jeźdźców z naszego Pułku, wyścigi w powożeniu zaprzęgami konnymi im. Kazimierza Argasińskiego, pokaz jazdy wierzchem oraz pokaz naturalnych metod ujeżdżania koni wraz z elementami kaskaderskimi w wykonaniu Jakuba Ciemnoczołowskiego ze Stajni Pancho.
 

2012.05.03 - Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Starogardzie Gdańskim

Z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odprawiono w kościele p.w. św. Katarzyny uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny. Po mszy, na rynku przed Ratuszem wciągnięto na maszt flagę państwową i przemaszerowano pod Pomnik Niepodległości, przy ul. Paderewskiego, gdzie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański pan Sławomir Ruśniak.
W swej przemowie przypomniał m.in. historię uchwalenia Konstytucji. Następnie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Po powrocie na starogardzki rynek odbyło się zorganizowane przez nasz szwadron spotkanie z kawalerią dla najmłodszych. Można było m.in. uzyskać wiele informacji o kawalerii, poczęstować konie cukrem w kostkach, a także przejechać się konno pod opieką kawalerzysty z naszego Pułku. 

2012.05.11 - Podpisanie porozumienia o współpracy z Bractwem Kurkowym

W piątkowe popołudnie - 11 maja 2012 r. - w starogardzkim Ratuszu, Dowódca naszego szwadronu rtm. Krzysztof Landowski oraz Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego p. Lech Magnuszewski, podpisali porozumienie o współpracy, które jest kontynuacją wieloletniej współpracy Bractwa z 2 Pułkiem Szwoleżerów w latach 1926-1939.
Natomiast celem tego porozumienia jest budowanie trwałych więzi obu stowarzyszeń i wspólne działanie na rzecz promowania postaw patriotycznych, kultywowania tradycji II Rzeczypospolitej, oraz obronności Państwa. 
Gośćmi tego uroczystego wydarzenia jakim było podpisanie porozumienia byli między innymi zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu - gen. bryg. Krzysztof Makowski oraz Prezydent Miasta Starogard Gdański - p. Edmund Stachowicz.