W 1914 roku powstał szwadron naszego Pułku. W tym roku obchodzimy, jako spadkobiercy barw i tradycji 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, okrągłą, 100-ną rocznicę istnienie Pułku.
W dniach 14-15 czerwca 2014 roku po raz ósmy zorganizowaliśmy Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. Jak zawsze w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.
Uroczystości w Kinie Sokół
Święto Pułkowe 2014 r. tradycyjnie już rozpoczęło się uroczystą akademią w sali starogardzkiego kina "Sokół".
Po wprowadzeniu naszego sztandaru, wieloletni przyjaciel szwadronu - Pan Sławomir Siezieniewski przywitał, w imieniu Zarządu i Członków Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, wszystkich zebranych na inauguracyjnej akademii. Współgospodarzami tegorocznego święta byli: Prezydent Miasta Starogard Gdański – Pan Edmund Stachowicz, Wójt Gminy Starogard Gdański - Pan Stanisław Połom, oraz Starosta Starogardzki - Pan Leszek Burczyk.
W tegorocznym święcie towarzyszyli nam również przyjaciele z formacji kawalerii ochotniczej z kraju, dziedziczący tradycje 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich z Warszawy, 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa oraz 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, a także ułani Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy pod dowództwem Pana kpt. Jarosława Stawskiego.
Jak co roku, po przywitaniu głos zabrali zaproszeni goście. Pułkowe święto to także okazja do wręczenia odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania kawaleryjskich tradycji.
Tego dnia Kapituła Odznaki Honorowej Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nadała Pamiątkową Odznakę Szwadronu zasłużonym osobom oraz nowym członkom naszego szwadronu.
Zarząd naszego Szwadronu Szwoleżerów podziękował także za współpracę i wsparcie w dotychczasowej działalności osobom szczególnie w tą współpracę zaangażowanym oraz przyjaciołom z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Na mocy uchwały z dnia 31 maja br. Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im.2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nadało tytuł i przywilej honorowego członka panu Edmundowi Stachowiczowi – Prezydentowi Miasta, panu Stanisławowi Połomowi – Wójtowi Gminy Starogard, panu Stefanowi Lubawskiemu Dyrektorowi zarządzającemu ZF Polpharma SA oraz panu Jerzemu Starakowi – właścicielowi Polpharma SA. Na tym zakończono uroczystości pierwszego dnia Święta Pułkowego 2014 r. w Starogardzie Gdańskim. fot.: chor. kaw. och A. Klimczuk
Uroczystości religijno-patriotyczne
Drugiego dnia Święta Kawalerii w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne. Jak co roku na starogardzkim rynku odprawiono mszę świętą a na uroczystej zbiórce stanęły – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju. Po uroczystej mszy świętej, na starogardzkim rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce. fot.: S. Michalski
Festyn Kawaleryjski
W niedzielne popołudnie 15 czerwca, w Stadzie Ogierów, odbył się „Festyn Kawaleryjski”, który rozpoczął się wysłuchaniem "historii Kazika" oraz "Szarży pod Rokitną" czytanych przez Piotra Borowca.
Kolejnym rozpoczynającym elementem festynu był koncert Orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga. Podczas koncertu orkiestry publiczność mogła zobaczyć pokaz powożenia zaprzęgiem czterokonnym koni rasy fryzyjskiej w wykonaniu p. Wiesława Sadowskiego ze Starogardu Gd. Pokaz ten jaki i występ orkiestry wzbudził spore zainteresowanie publiczności, która często nagradzała brawami występ orkiestry oraz pokaz powożenia. Na zakończenie występu podziękowanie dla orkiestry oraz p. Wiesławowi Sadowskiemu złożyli p. Edmund Stachowicz - Prezydent Miasta Starogard Gd. oraz rtm. Krzysztof Landowski - Dowódca naszego Szwadronu.
Kolejną atrakcją był pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii honorowej 16 Batalionu Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej. Batalion ten wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z dowództwem w Elblągu. Od wielu lat wspiera działania starogardzkich szwoleżerów we wszystkich przedsięwzięciach patriotyczno-wojskowych. Dowódcą batalionu jest ppłk. Andrzej Duda.
Pokaz konnej musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy obejrzały tłumy ludzi. Dowódcą szwadronu jest kpt. Jarosław Stawski a szefem szwadronu chor. Paweł Papis.
Nasz starogardzki szwadron wykonał pokaz konnej musztry paradnej w aranżacji poloneza z filmu "Pan Tadeusz" wzbudzając aplauz widowni.
Po godzinie 16-tej mogliśmy podziwiać pierwszą inscenizację historyczną pt.: "Rok 1920. Potyczka polskich ułanów z bolszewicką kawalerią”. Narratorem i reżyserem jak co roku był Jerzy Hanisz. Podczas trwania widowiska mogliśmy zobaczyć jak wyglądała potyczka pomiędzy oddziałem kawalerii polskiej i bolszewickiej. Dzięki udziałowi w tej inscenizacji kaskaderów z Grupy „East riders” przedstawiane wydarzenia wyglądały niezwykle widowiskowo i realnie. Widownia z zapartym tchem obserwowała pojedynek pieszych bohaterów w których wcielili się wspomniani kaskaderzy.
Po wspaniałej inscenizacji swój pokaz wykonali żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej prezentując działania plutonu w warunkach współczesnego pola walki. Żołnierze pokazali zastosowanie systemu samoobrony i walki wręcz Krav Maga w praktyce. Podczas pokazu używali takich "narzędzi" jak m.in. pałki, siekiery oraz noże. Swoim profesjonalizmem oraz poziomem wyszkolenia wprawili widzów w prawdziwe zdumienie ale też i ogromne, pozytywne emocje.
Już po raz drugi można było na żywo zobaczyć pokaz umiejętności jeździeckich w wykonaniu kaskaderów konnych Andrzeja Kostrzewy ”East Riders” ze Słupna istniejącego od 1984 roku. Kaskaderzy ci mają na swoim koncie setki występów przed publicznością jak również bagaż blisko stu filmów zarówno polskich jak i zagranicznych. M.in. zagrali razem z nami w filmie „Bitwa warszawska 1920” gdzie wykonali oprócz wszystkich elementów kaskaderki konnej wszystkie sekwencje szermiercze. Widzowie pokazu dowiedzieli się jak można dosiąść konia, zobaczyli też jak wygląda poczta węgierska na dwóch koniach, czyli ewolucje wykonywane pomiędzy dwoma galopującymi końmi. Prawdziwą gratką dla widzów był pokaz jazdy do góry nogami kaskadera opartego barkami o barki dwóch jeźdźców. No co dzień takich ewolucji nie sposób nigdzie poza filmem zobaczyć.
Festyn zakończyła inscenizacja historyczna: "Ostatni bój - 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich na przedmieściach Warszawy" z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, kawalerii oraz sprzętu zmechanizowanego z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziałów konnych i pojazdów zmechanizowanych. Jest to już ostatnia część cyklu inscenizacji historycznych pokazujących losy 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich po wybuchu II wojny światowej. Widzieliśmy ostatnie chwile Szwoleżerów, ich ciężką walkę, odwagę, honor i patriotyczną miłość do ukochanej ojczyzny. Niesamowicie wzruszającym momentem była scena śmierci dowódcy w którego postać wcielił się wachm. kaw. och. Dawid Stencel. Dym, wyłaniający się z niego żołnierze niosący na plandece śmiertelnie rannego dowódcę oraz łzy i płacz na widowni. Wszystkie emocje dodatkowo podbijał podkład muzyczny specjalnie przygotowany na potrzeby inscenizacji.
Na padoku za kuźnią zlokalizowana była wystawa sprzętu wojskowego w tym czołgów i bojowych wozów piechoty, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Święto Kawalerii 2014 w Starogardzie Gdańskim zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Starogard Gd., Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
szwol. kaw. och. D. Michalski