Życzenia świąteczne A.D. 2021

06.12.2021 - Uroczystości Jubileuszowe w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim

W dniu szóstego grudnia uczestniczyliśmy w obchodach 30 rocznicy poświęcenia kaplicy w tutejszym Areszcie Śledczym oraz 20 rocznicy nadania sztandaru połączonych z uroczystym wprowadzeniem Relikwii Św. Rafała Kalinowskiego.
Pierwsza część uroczystości odbyła się w kameralnym gronie w kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego w starogardzkim areszcie śledczym. Wspólną modlitwę poprowadził Naczelny Kapelan Więziennictwa - ks. Adam Jabłoński wraz z Biskupem Pomocniczym – Arkadiuszem Okrojem. Towarzyszyli mu kapelani z jednostek penitencjarnych okręgu gdańskiego, o. Marian Stankiewicz oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku Andrzej Tesarewicz oraz ppłk Ireneusz Łepkowski – Dyrektor tutejszego Aresztu Śledczego wraz z zastępcą – kpt. Piotrem Wilkiem.
Mszy Świętej w Kościele pw. św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim przewodniczył ksiądz Arkadiusz Okroj – biskup sufragan diecezji pelplińskiej. Homilia wygłoszona przez księdza biskupa była poświęcona św. Rafałowi Kalinowskiemu, przede wszystkim w kontekście prowadzonych przez Służbę Więzienną oddziaływań ukierunkowanych na kształtowanie pozytywnych zmian w drugim człowieku. Podczas Mszy Świętej celebrowano także rocznicę nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu w Starogardzie Gdańskim.
Ostania cześć uroczystości miała miejsce w Kasynie Oficerskim 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy ulicy Sobieskiego 14. W obecności płka Andrzeja Tesarewicza – Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku oraz ppłka Ireneusza Łepkowskiego – Dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim oraz przybyłych gości wręczono odznaczenia resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe dla funkcjonariuszy starogardzkiej jednostki. Ponadto Dyrektor jednostki udzielił wyróżnienia funkcjonariuszom - członkom drużyny strzeleckiej za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych oraz przejawiania inicjatywy w służbie, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku naszej formacji i zajęcie pierwszego miejsca podczas Drużynowego Strzelania z okazji Dnia Niepodległości. W okolicznościowych przemówieniach Dyrektor tutejszego aresztu – ppłk Ireneusz Łepkowski oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej płk Andrzej Tesarewicz pogratulował wyróżnionym oraz awansowanym oraz podziękował za zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych. Liczne przemówienia okolicznościowe wygłaszane przez gości były pełne wyrazów uznania dla profesjonalizmu naszych funkcjonariuszy oraz oddania tak trudnej i specyficznej służbie jaką jest szeroko rozumiana praca z osobami pozbawianymi wolności. Szczególna uwaga i ciepłe słowa były kierowane do wyróżnionych i awansowanych.

Tekst: kpt. Kamila Turzyńska
Zdjęcia: kpt. Kamila Turzyńska; ppor. Leszek Kolaska; kpt. Sławomir Stencel; mjr Marzena Grochocka – Buchholz; Powiat Starogardzki; Dariusz Michalski

11.11.2021 - Obchody 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Dokładnie 103 lat temu, po 123 latach niebytu, zaborów, czekania, nadziei, walki i cierpienia państwo polskie wróciło na mapę Europy i świata. Od 11 listopada 1918 roku Polska znowu jest niepodległa i zjednoczona.
Co roku tego dnia wszyscy Polacy świętują Narodowy Dzień Niepodległości. W Starogardzie Gdańskim punktualnie o godz. 15:00 rozpoczął go „Marsz ku Wolności”. Wyposażeni w kotyliony i chorągiewki starogardzianie przeszli ulicami miasta. Biało-czerwony korowód skończył się w Parku Miejskim, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

fot. D. Michalski

W tym roku uczestniczyliśmy również w uroczystościach organizowanych w Aleksandrowie Łódzkim, które rozpoczęły się o godz. 11.00 w parku miejskim. W tych uroczystościach wzięła udział Sekcja Kolarska z Ozorkowa oraz Szwoleżerowie z Oddziału "Mazowsze". Dużym zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych aleksandrowian, cieszył się kącik historyczny i wystawa kolekcji militariów.

fot. Facebook.com/AleksandrowLodzkiOfficial

11.10.2021 r. - In memoriam - Śp. Teresa Elżbieta Dangel z d. Drucka-Lubecka (1925 -2021)

Poniedziałek 11 października 2021 r. to dzień, w którym pożegnaliśmy człowieka pięknego i niezwykłego - wielką patriotkę Śp. Teresę Dangel. Członkinię naszej Rodziny Pułkowej, osobę o wielkim sercu, wytrwale wspierającą nasz szwadron we wszystkich działaniach i zamierzeniach. Cześć Jej Pamięci!

17.09.2021 - 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

 
Od wielu lat 17 września spotykamy się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, aby uczcić pamięci pomordowanych. Po krótkiej modlitwie za pomordowanych, którą odmówił ks. dziekan Józef Pick pod mogiłą zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów oraz wspólnie z Prezydentem Miasta Starogard Gdański - Januszem Stankowiakiem złożyliśmy wiązanki na grobach płk Józefa Trepto - dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1938-1939, który zginął w Starobielsku w 1940 roku oraz płk. Tadeusza Łękawskiego - ostatniego dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari.