Przekaż 1%

Przekaż 1% na szczytny cel

 

Szanowni Państwo,
Jak co roku zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej organizacji 1%.

Stowarzyszenie „Szwadron Kawalerii im.2.Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich” z siedzibą w Starogardzie Gd. powstało w 2005 r. z inicjatywy grupy założycielskiej ludzi miłujących konie, historię polskiego oręża oraz chcących kultywować tradycje kawaleryjskie w mieście, w którym w latach 1926-1939 stacjonował znamienity 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Jeden z podstawowych celów statutowych zakładał przywrócenie obchodów święta Pułku w rocznicę szarży pod Rokitną a także utworzenie konnego pododdziału w barwach swojego szefa.


W grudniu 2005. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacja pozarządowa. W styczniu 2006 r. Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii II RP w Londynie nadało nam prawo dziedziczenia tradycji, barw i wyróżników tej jednostki jako pełnoprawnemu kontynuatorowi 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W czerwcu 2006 r. po raz pierwszy od 1939 r. odbyły się uroczystości święta pułkowego, którego dwudniowe obchody zgromadziły kilkutysięczną publiczność, rodziny oficerów i żołnierzy Pułku, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, generalicję oraz szwadrony kawalerii ochotniczej, a nasz szwadron otrzymał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Kociewskiej i parzęczewskiej. Od tego czasu , co roku w rocznicę bohaterskiej szarży, Starogard i jego mieszkańcy świętują razem ze szwoleżerami, a impreza ta stała się największą imprezą na Kociewiu, wpisując się na stałe w kalendarz kulturalnych wydarzeń miasta. Co roku ok. 80 koni i szabel oraz pododdziały piesze defilują przez starogardzki rynek wspólnie z reprezentacyjnym Szwadronem Kawalerii Wojsko Polskiego.

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie posiada 30 osobowy pododdział skupiający trzy sekcje kawalerii oraz dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku szwoleżerów Rokitniańskich i skupia w swych szeregach 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową. Szwadron nasz wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymując zgodę na używanie mundurów , nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Za dotychczasową działalność otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień w tym Prezydenta RP.

 

Serdecznie dziękując, z kawaleryjskim pozdrowieniem:
rtm. Krzysztof Landowski
Dowódca Szwadronu
Prezes Stowarzyszenia
Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

 

Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim
Rachunek numer: 53 8340 0001 2002 0001 4300 0001