11-12.06.2022 - Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

 

W tym roku już po raz 16 wspólnie obchodziliśmy Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach wzięły udział oddziały konne Szwadronu Kawalerii WP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej. 

Po raz pierwszy uroczystość przyjmuje wymiar zdecydowanie inny niż w latach poprzednich.

W sobotę 11 czerwca odbyła się uroczysta akademia otwierająca obchody tegorocznego święta, podczas której wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy.

O godzinie 12.00 w starogardzkim Stadzie Ogierów, otwarta została ekspozycja sprzętu wojskowego. Zaprezentowano społeczeństwu potencjał Sił Zbrojnych RP oraz wojsk międzynarodowego komponentu NATO.

Natomiast o godz. 14.30, również w Stadzie Ogierów, odbył się coroczny Festyn Kawaleryjski. Było można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy jak i historyczne rarytasy. Wszystkim spodobały się widowiskowe pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią konno. W programie nie zabrakło inscenizacji, przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy. Święto Kawalerii potrwa do godz. 18.30.

 

 Współorganizatorem Święta Kawalerii było Województwo Pomorskie

Partnerem Święta Kawalerii był Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO