2013.06.15-16 - Święto Kawalerii

 

Akademia w sali kina Sokół

Dnia 15 czerwca 2013 roku zainaugurowaliśmy po raz 7 Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. Pierwszego dnia, tak jak w poprzednich latach, odbyła się uroczysta akademia w sali kina Sokół. Była to okazja by podziękować naszym partnerom za wsparcie, szwoleżerom za pracę i trud jaki włożyli w ofiarną służbę w Kawalerii ochotniczej. Współgospodarzami tej uroczystości byli Prezydent Miasta Starogard Gdański – Pan Edmund Stachowicz oraz Wójt Gminy Starogard Gdański - Pan Stanisław Połom.
 

Uroczystości patriotyczno-religijne

Drugiego dnia Święta Kawalerii w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne. Jak co roku na starogardzim rynku odprawiono mszę świętą a na uroczystej zbiórce stanęły – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju. Po raz siódmy w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad uroczystościami rocznicowymi szarży pod Rokitną. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Zbigniew Głowienka, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz je przywitał. Po uroczystej mszy świętej, na starogardzkim rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
Następnie uczestnicy uroczystości i mieszkańcy Starogardu udali się pod historyczną siedzibę Kasyna Oficerskiego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową oraz wciągnięto proporzec pułkowy. Wszyscy zebrani na uroczystości mogli obejrzeć także przygotowaną wystawę we wnętrzach Kasyna, poświęconą Szwadronowi.

Festyn w Stadzie Ogierów

W niedzielne popołudnie 16 czerwca, w Stadzie Ogierów, odbył się „Festyn Kawaleryjski”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg wykonującej pokaz musztry paradnej, obejrzeć pokazy musztry Szwadronów Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku interesujących pokazach. Żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga wykonali pokaz działania plutonu w warunkach współczesnego pola walki. Po raz pierwszy można było na żywo zobaczyć pokaz umiejętności jeździeckich w wykonaniu kaskaderów konnych Andrzeja Kostrzewy ”East Riders” ze Słupna istniejącego od 1984 roku. Kaskaderzy ci mają na swoim koncie setki występów przed publicznością jak również bagaż blisko stu filmów zarówno polskich jak i zagranicznych. M.In. zagrali razem z nami w filmie „Bitwa warszawska 1920” gdzie wykonali oprócz wszystkich elementów kaskaderki konnej wszystkie sekwencje szermiercze. Festyn za konczyła inscenizacja historyczna: „2.Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich na przedmieściach Warszawy" z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, kawalerii oraz sprzętu zmechanizowanego z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziałów konnych i pojazdów zmechanizowanych.