03.05.2022 - 231 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przed południem wciągnięto na maszt flagę państwową na starogardzkim rynku, gdzie odbyły się uroczystości podczas których przemowę wygłosiła Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. Na zakończenie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Katarzyny. 

13.04.2022 - 82. Rocznica Mordu Katyńskiego

13 kwietnia o godzinie 17:00 na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbyły się obchody 82. Rocznicy Mordu Katyńskiego. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Januszem Stankowiakiem na czele, powiatu, gminy oraz delegacje, a także mieszkańcy. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, apelu poległych oraz modlitwie zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów.

Wielkanoc 2022

30.01.2022 - 102 Rocznica Wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny

W niedzielę kościerski rynek na kilka godzin znów cofnął się w czasie o 102 lata, aby przypomnieć historyczne wydarzenie, jakim było przybycie armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego. Tradycyjnie obchody uświetnił nasz Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Ze względu jednak pandemii, obchody odbyły się ograniczonym zakresie.
31 stycznia 1920 r. kościerzacy już od rana gromadzili się na rynku, by z radością oczekiwać na wjazd oddziałów polskich do miasta. Miasto było odświętnie ustrojone, wszędzie wisiały zielone wieńce, powiewały biało-czerwone chorągwie. Z godziny na godzinę na kościerskim rynku, pomimo przenikliwego mrozu, przybywało ludzi, zbierały się delegacje, stowarzyszenia i organizacje. Po południu ku wielkiej radości zgromadzonych do Kościerzyny po 148 latach niewoli wkroczyli polscy żołnierze. 
W 102. rocznicę tych wydarzeń, kościerski Rynek nie zapełnił się mieszkańcami. Z uwagi na pandemię koronawirusa w tym roku obchody tejże rocznicy odbyły się w ograniczonym zakresie. W centrum miasta, po uroczystej mszy świętej, spotkali się przedstawiciele władz miasta Kościerzyny i powiatu kościerskiego, a także innych instytucji i mieszkańcy, by powitać Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Następnie wspólnie odśpiewano hymn i wręczono pamiątkowego odznaczenia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Delegacje złożyły także symboliczne wiązanki kwiatów w miejscach pamięci.