2017.01.20 - Spotkanie noworoczne i podsumowanie minionego roku

W piątkowy wieczór w kasynie Oficerskim rozpoczęła się nowa tradycja. Począwszy od tego roku Szwadron i zaproszeni goście, przyjaciele oraz osoby wspierające naszą działalność będą się spotykać na początku nowego roku by wspólnie podsumować rok miniony. A jak wyglądał rok 2016? Zobaczcie Państwo sami:

 

2017.01.29 - Starogard uczcił 97. rocznicę powrotu do Macierzy

29 stycznia władze samorządowe oraz delegacje najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Paderewskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł na Sejm RP Jan Kilian i sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. W uroczystościach upamiętniających wkroczenie do Starogardu polskiej armii uczestniczyli mieszkańcy, a także młodzież ze starogardzkich szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych.
Po zakończeniu I wojny światowej mieszkańcy Pomorza z radością przyjęli płynące z Francji informacje. Podczas konferencji w Wersalu zapadła decyzja, że Starogard, Tczew, Świecie, Gniew i Pelplin wracają do Rzeczypospolitej. Kociewiacy musieli jednak trochę poczekać na przyłączenie do odradzającej się po latach zaborów niepodległej Polski.
Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek na powitanie polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i  głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.
Polskie wojsko tego dnia uroczyście powitały też nowo mianowane władze miasta i powiatu, duchowieństwo katolickie, przywódcy polskich organizacji i członkowie polskich towarzystw.
Jak czytamy w pierwszym tomie „Dziejów Starogardu”, powstałym pod redakcją Mariana Kallasa: „Ostatnim akcentem uroczystości związanych z przyłączeniem Starogardu do Polski było uroczyste powitanie w mieście 4 lutego 1920 r. gen. Józefa Hallera – dowódcy Frontu Pomorskiego, dużego związku wojskowego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich”.
Inkorporacja Starogardu do Polski, która nastąpiła w wyniku zajęcia miasta przez polskie wojsko i przekazanie władzy przedstawicielom ludności polskiej w dniu 29 stycznia 1920 r., zapoczątkowała nowy etap w historii miasta, już w granicach II Rzeczypospolitej. O tych wydarzeniach trzeba pamiętać, ponieważ są częścią naszej tożsamości.

Wydział Informacji Społecznej UM Starogard Gdański

2017.01.29 - 97. rocznica wejścia polskiego wojska do Kościerzyny

Dokładnie 97 lat temu wojska polskie pojawiły się w Kościerzynie. Tym samym potwierdzono włączenie kościerskiej ziemi do odradzającej się Ojczyzny. Na kościerskim Rynku upamiętniono te wydarzenia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, a także wojska. Zostały one uświetnione przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego wystawioną przez 16 Batalion Dowodzenia Ziemi Elbląskiej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu oraz Orkiestrę Garnizonową Wojsk Lądowych w Elblągu. Jak co roku nie zabrakło również Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz kościerskich stowarzyszeń i organizacji.

- Ta uroczystość jest również okazją do wspomnienia tych wszystkich, którzy za wolną Polskę oddali swoje życie - powiedział w czasie uroczystości Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. - To dzięki nim, możemy dzisiaj decydować sami o sobie i żyć w wolnym kraju.
kościerzyna.naszemiasto.pl

fot.: AL koscierski.info

2017.01.30 - 97 rocznica powrotu Pelplina do wolnej Polski

Dnia dzisiejszego świętowaliśmy powrót Pelplina do Macierzy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.15 pod dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina. Wszyscy oczekiwali na przybycie dowódcy Frontu Pomorskiego – Józefa Haller, który historycznie przybył do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.
Odświętnie przyozdobionymi ulicami miasta ruszyła defilada. Na czele kroczył 2 pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, za nim bryczka wraz z generałem, dalej włodarze miasta wraz z uczniami okolicznych szkół  i mieszkańcami Pelplina. Przechodnie zatrzymywali się by choć na chwilę zerknąć na ten piękny patriotyczny korowód, który zmierzał do katedry w Pelplinie. Pod katedrą na generała oczekiwał ks. proboszcz, który zaprosił do wnętrza świątyni. Po odsłuchaniu koncertu i wygłoszeniu przemowy Józef Haller opuścił katedrę, by podziwiać starcie Prusaków z Wojskiem Polskim. 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich dokonał szarży na odziały pruskie i przegnał je z Pelplina. Tak zakończyły się obchody 97 rocznicy powrotu Pelplina do wolnej Polski.
pelplin.pl

fot.: S. Michalski

2017.02.26 - III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

 
Dnia 26 lutego 2017 r. nasz szwadron wziął udział w tym wydarzeniu upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych. Rekonstruktorem wcielającym się w gen. Władysława Andersa był st.wachm. Arkadiusz Kupper - dowódca naszego zamiejscowego oddziału "Kaszuby", natomiast w role jego adiutanta wcielił się szwol. Mateusz Bullmann - rzecznik prasowy szwadronu oraz także członek oddziału Kaszuby.

Po mszy św., w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. To niezwykłe wydarzenie upamiętniające polskich patriotów, którzy nigdy nie doczekali się triumfu we własnej ojczyźnie. Ulicami Gdańska przejdzie około 150 rekonstruktorów z całej Polski reprezentujących różne formacje "Niezłomnych", transporter opancerzony - "Szary Wilk" oraz gen. Anders na białym koniu. Zapraszamy na transmisję!

Wśród licznie przybyłych na to wydarzenie znaleźli się m.in. europoseł PiS Anna Fotyga,  sekretarz stanu w KPRM Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa,  wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł PiS Janusz Śniadek, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Specjalnymi gośćmi są mieszkający na Pomorzu kombatanci, w tym członkowie AK. Na marsz przybyło także wielu mieszkańców, a także uczniowie gdańskich szkół oraz kibice Lechii Gdańsk.

Pochód zakończy się na Długim Targu, gdzie poszczególne formacje złożą symboliczne meldunki, poruszającemu się na białym koniu rekonstruktorowi, który wcielił się w role gen. Władysława Andersa.

 Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku organizuje „Koalicja Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych”, powołana 21 października 2016 r., w 53. rocznicę śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego Józefa Franczaka „Lalka”.

W jej skład wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Bractwo Świętego Pawła, Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja „Tożsamość i Solidarność”, Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”, Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK.

Przewodniczącym „Koalicji” jest naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki.



 
 
Autor: Źródło: