Święto Kawalerii 9-10.06.2018r. w Starogardzie Gdańskim

W tym roku było to już 12. spotkanie z nami w Starogardzie Gdańskim. W programie święta znalazł się m.in. coroczny Festyn Kawaleryjski w starogardzkim Stadzie Ogierów. Było można podziwiać kolejną część inscenizacji historycznej pt.: "Opowieści kawaleryjskie”. Narratorem i reżyserem jak co roku był Jerzy Hanisz.
Pierwsza część Święta 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich to uroczysta akademia corocznie rozpoczynającą dwudniowe święto, obchodzone w rocznicę bohaterskiej szarży pod Rokitną.
Udział w niej wzięli przedstawiciele Senatu i Sejmu, generalicja, żołnierze WP oraz kawalerzyści - przedstawiciele Kawalerii Ochotniczej,
Na zakończenie akademii wystąpiła grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej prezentując zebranym pieśni o charakterze patriotycznym.

Drugi dzień obchodów Święta Pułkowego rozpoczął się od organizowanej od 12 lat, mszy św. w intencji poległych Szwoleżerów. Tegoroczna msza św. odbyła się w starogardzkim kościele p.w. św. Wojciecha a wzięły w niej udział pododdziały Wojska Polskiego, Kawalerii Ochotniczej oraz Kombatanci. 

Festyn Kawaleryjski odbył się w niedzielne popołudnie. Przygotowana była bogata ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia 16 PDZ oraz 9 BBKP, w tym czołgi, wozy bojowe, transportery kołowe, wozy dowodzenia itp. Szwadron Kawalerii WP dał pokazy: musztry konnej oraz władania szablą i lancą.Prowadzone były też animacje dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Na parkurze odbyły się przeróżne pokazy, w tym inscenizacja „Kawaleryjskie opowieści” prezentująca, zwłaszcza młodzieży, umiejętności jeździeckie jakimi dysponowali przedwojenni Szwoleżerowie.
Kulminacyjnym punktem festynu była inscenizacja historyczna ukazująca losy Szwoleżerów Rokitniańskich walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie z udziałem pieszych i konnych grup rekonstrukcji historycznej. Inscenizacja ta było lekcją żywej historii przekazującą obrazową wiedzę historyczną niedostępną w formie tradycyjnych lekcji historii.

Współorganizatorami uroczystości, byli: Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim oraz Województwo Pomorskie, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej przy współudziale Samorządu Starogard Gdański oraz Fundacji PZU.
 Święto 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.