2019.11.11 - Obchody 01 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Starogardzie Gdańskim

Dokładnie 101 lat temu państwo polskie wróciło na mapę Europy i świata po 123 latach niebytu, zaborów, czekania, nadziei, walki i cierpienia. Od 11 listopada 1918 roku Polska znowu jest niepodległa i zjednoczona.

Co roku tego dnia wszyscy Polacy świętują Narodowy Dzień Niepodległości. W Starogardzie Gdańskim punktualnie o godz. 15:00 rozpoczął go „Marsz ku Wolności”. Wyposażeni w kotyliony i chorągiewki starogardzianie przeszli ulicami miasta. Biało-czerwony korowód skończył się w Parku Miejskim, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

fot. S. Michalski

2019.09.14 - Obchody 100-rocznicy utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

W sobotę 14 września 2019 roku uczestniczyliśmy w Święcie 16 pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W tym roku obchodzono również 100-rocznicę jej powstania.
Dziś odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęła Msza święta w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach, której przewodniczył jej ks. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Homilię wygłosił gen. ks. bp Józef Guzdek. Biskupom towarzyszyli liczni kapłani a w kościele kompania honorowa wystawiona przez 20. Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną wchodzącą w skład 16. dywizji i poczty sztandarowe dywizji i jednostek podległych.
Tu gen. dyw. Krzysztof Radomski- dowódca 16PDZ złożył meldunek przybyłemu na uroczystości ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Obaj dokonali przeglądu pododdziałów. Na maszt wciągnięto flagę przy dźwiękach Hymnu Państwowego, po którym głos zabrał dowódca dywizji. Przedstawił rys historyczny związku taktycznego jakim przyszło mu dowodzić. Dziękował za przybycie gościom i mieszkańcom Bartoszyc oraz złożył życzenia żołnierzom.
- W związku z powołaniem 18 dywizji, chcę publicznie podkreślić, że dowództwo 16 dywizji wróci do województwa warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jego miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie zakończony i w Olsztynie, w stolicy województwa będzie funkcjonowało dowództwo 16 dywizji - zapewnił p. Mariusz Błaszczak, Minister Obrany Narodowej.
Uroczystości na placu Bohaterów Westerplatte zakończyła defilada pododdziałów i przelot nad placem samolotów Iskra oraz helikopterów bojowych. Po zakończeniu uroczystości odbył się piknik militarny dla zaproszonych gości oraz licznie przybyłego na uroczystości lokalnego społeczeństwa.

fot. Andrzej Grabowski, Gazeta Olsztyńska

 

2019.09.06 - Uroczystości 25-lecia utworzenia 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

6 września o godzinie 9.00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana XXIII w Bartoszycach żołnierze i pracownicy wojska uczcili 25 rocznicę sformowania 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Modlitwę poprowadził, kapelan 20 BBZ ks. ppłk Marek Wojnowski w towarzystwie kapelanów Z Lidzbarka Warmińskiego oraz Elbląga.
Od godzin porannych odbywał się również piknik militarny na Placu Bohaterów Westerplatte, gdzie o godz. 12:00 wzięliśmy udział w uroczystym Apelu z okazji 25-lecia 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, który rozpoczął się od złożenia meldunku dowódcy, generałowi brygady Jackowi Ostrowskiemu przez dowódcę uroczystości Szefa Sztabu płk. Dariusza Dróżdża, oraz wystrzałem z armaty. Podczas uroczystości zostały wręczone mianowania, wyróżnienia, ale również zasłużonym dla rozwoju jednostki przyznane zostały wyróżnienia „Piechur 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej”. Dla uświetnienia tej ważnej uroczystości swój kunszt artystyczny na niebie pokazała grupa "ISKRY" z Dęblina przelatując z pokazem nad Placem Bohaterów Westerplatte.

fot. D. Michalski

2019.09.01 - Piknik militarno-historyczny w Tczewie

Obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tczewie towarzyszył Piknik Historyczno-Militarny na nadwiślańskim bulwarze. Podczas pikniku zaprezentowano inscenizację historyczną "Tczew 1939" w wykonaniu m.in. Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze i naszego szwadronu. Początki drugiej wojny światowej poznaliśmy przez pryzmat żołnierzy 2. Batalionu Strzelców, którzy wraz z 2. Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich bronili Tczewa 1 września 1939 roku.

fot. Weronika Kleinowska

2019.09.01 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2019 r. przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się po ataku III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Odbyło się to w porozumieniu z ZSRR. Pierwszy atak miał miejsce o godz. 4:37. W jego następstwie polscy żołnierze wysadzili mosty m.in. w Tczewie. O godz. 4:40 4 Flota Powietrzna feldmarszałka Wolframa von Richthofena przeprowadziła nalot na Wieluń, a zaraz po nim nastąpił ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.
Aby upamiętnić ten dzień i oddać hołd poległym i zamordowanym w czasie II wojny światowej Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz Komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim zaprosili wszystkich starogardzian 1 września na ul. Mickiewicza, na Zbiórkę przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim o godz. 4:45.

fot. S. Michalski