2019.01.06 - Orszak Trzech Króli w Starogardzie Gdańskim

W dzisiejszą Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Starogardu Gd. przeszedł, już po raz piaty, Orszak Trzech Króli. Jak poprzednio zgromadził tysiące wiernych.
O godz. 13.00 przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury z ul. Zblewską, przy sklepie Moto Jack - wyruszył królewski orszak czerwony - orszak Króla Europejskiego, w którego wcielił się Prezydent Miasta Starogard Gdański - p. Janusz Stankowiak. Tam dołączyli się parafianie z Parafii NMP Matki Kościoła i Sumina. W orszaku tym uczestniczyli też nasi szwoleżerowie zapewniając asystę królewskiej bryczce.

Około godz. 13.40 nastąpiło spotkanie Trzech Króli u Heroda – na Rynku, gdzie odbyły się jasełka. Następnie orszak wyruszył do kościoła św. Wojciecha, przed którym królowie pokłonili się Dzieciątku.

2019.01.24 - Promocja wyjątkowego kalendarza

W czwartek, 24 stycznia, o godzinie 17:00 w naszym Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbyła się prezentacja kalendarza ściennego na 2019 rok. Kalendarz jest swoistym kompendium wiedzy opracowanym przez prof. zw. dr hab. Aleksander Smolińskiego - wybitnego specjalistę w zakresie kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 1918-1939, który wygłosił prelekcję na temat tajemnic symboli i barw kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego. Każdy kto tego dnia przyszedł na spotkanie do muzeum mógł otrzymać taki kalendarz całkowicie za darmo, gdyż nie jest on przeznaczony do sprzedaży. Można go otrzymać tylko podczas 4 spotkań prelekcyjnych na terenie naszego kraju. Jednym z nich było nasze muzeum.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku zaprezentowało nowy, wielkoformatowy kalendarz historyczny zawierający świat pełen symboli i barw jednostek kawaleryjskich z okresu II Rzeczpospolitej. Tematem przewodnim jest bowiem "Kawaleria i Artyleria Konna Wojska Polskiego Kujaw i Pomorza". Kalendarz zdobią przepiękne ilustracje gdańskiego artysty Zenona Peckiego. Nie tylko ilustracje zasługują na uwagę, ale także szczegółowe informacje dotyczące jednostek kawaleryjskich okresu II Rzeczpospolitej zamieszczone na rewersie każdej za stron. Znalazło się także miejsce na biogramy najważniejszych dowódców i najwybitniejszych ułanów przedwojennej Polski.

- Przez całą II Rzeczpospolitą ludzie w mundurach byli czymś naturalnym. Byli spotykani na bankietach, na ulicach miast. Była to elita polskiego społeczeństwa. Coś co było obecne w polskim życiu politycznym, społecznym, kulturalnym. Chcieliśmy przywrócić pamięć o tym pięknym świecie tradycji, kultury, wartości, który niestety odszedł chyba do historii - mówi Krzysztof Drażba naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Gdańsku.

fot. S. Michalski

 

 

2019.01.27 - Uroczystosci w Wielkim Klinczu i Kościerzynie

W niedzielę kościerski rynek na kilka godzin cofnął się w czasie o 99 lat aby przypomnieć historyczne wydarzenie, jakim było przybycie armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego. Tegoroczne obchody uświetniła Orkiestra Wojska Polskiego oraz kampania reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Nie zabrakło również Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP.
Tradycyjnie na terenie Wielkiego Klincza i Kościerzyny odbyły się uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi Wkroczenie Wojskich Polskich na Pomorze. 31 stycznia przypadnie 99. rocznica przybycia armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego.
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Kościerzynę i powiat kościerski uczczono też w Łubianie, gdzie po porannej mszy świętej, harcerze złożyli kwiaty przed przykościelnym krzyżem. W Wielkim Klinczu uroczystości rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie mszą św., po której uroczysty korowód na czele z II Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich przeszedł pod miejscową salę wiejską. Tam zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz szwoleżerów, jak i skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej przed kolejną edycją Rajdu Patriotycznego.

Po południu obchody przeniosły się do Kościerzyny. Tu również uroczystości rozpoczęto mszą św., a następnie na Rynku przywitano szwoleżerów i orkiestrę Wojska Polskiego oraz kampanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej. 

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. 

- Drodzy mieszkańcy Kościerzyny, to dla was jest to dzisiejsze święto. Wspólnie cieszymy się z przyłączenia Kościerzyny do macierzy 99 lat temu. Musimy poczekać jeszcze rok, by świętować setną rocznicę przyłączenia Kościerzyny do Polski. Wywalczyli to nasi przodkowie, którzy dla dobra wspólnego, potrafili się zjednoczyć. Teraz my musimy wspólnie dbać o tę kaszubską część Polski, jak również całą Polskę i Europę. Musimy dawać przykład naszą serdecznością, jednością i porozumieniem, bo tylko wspólną pracą i wspólnym działaniem możemy osiągnąć wiele, ponad podziałami. Dziękuję naszej kościerskiej młodzieży, za to że tu jest, bo to oni są przyszłością naszego miasta - mówił burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. 

- Jest to już tradycja, że pod koniec stycznia zbieramy się na kościerskim Rynku, aby uczcić wydarzenie, które miało miejsce 31 stycznia 99 lat temu. W przyszłym roku minie już sto lat, jak II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich z niedalekiego Wielkiego Klincza przybył do Kościerzyny. Naszym obowiązkiem jest nie tylko upamiętnienie tego wydarzenie, ale również przekazywanie wiedzy o nim młodemu pokoleniu. Naszym zadaniem jest wypełnienie testamentu jednego z ojców założycieli niepodległego Państwa Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że naród, który nie dba o swoją historię, nie jest godzien szacunku teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - podkreślał z kolei wicestarosta Piotr Laska. 

Zarząd Związku Piłsudczyków RP postanowił też odznaczyć osoby, które w sposób szczególny dbają o upamiętnienie tradycji oraz krzewią patriotyzm.

Za wybitne osiągnięcia w krzewieniu idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego Srebrnym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP odznaczeni zostali: Sławomir Szkobel, Jan Dittrich oraz Alina Cyrzon. 

Po oficjalnych uroczystościach tradycyjnie odbył się Mini Rajd Kaszubski. 

AL / kościerski.info

2019.01.28 - 99. Rocznica powrotu Pelplina do macierzy

28 stycznia 1920 roku Pelplin powrócił do Macierzy po blisko 148 latach zaboru pruskiego. W dniu dzisiejszym przypada 99 rocznica tego jakże ważnego dla Pelplina wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.25 pod dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina. Wszyscy oczekiwali na przybycie dowódcy Frontu Pomorskiego – Gen. Józefa Hallera, który historycznie przybył do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.
Odświętnie przyozdobionymi ulicami miasta ruszyła defilada. Na czele kroczył poczet sztandarowy naszego 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, za nami orkiestra, następnie bryczka wraz z generałem oraz Błękitna Armia, dalej włodarze miasta, zaproszeni goście, uczniowie z okolicznych szkół i mieszkańcy Pelplina. Przechodnie zatrzymywali się, by choć na chwilę zerknąć na ten piękny patriotyczny korowód, który zmierzał do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Pod katedrą na generała oczekiwał ks. proboszcz Tadeusz Brzeziński, który zaprosił do wnętrza świątyni.
Po odsłuchaniu koncertu i wygłoszeniu przemowy Józef Haller opuścił katedrę, by podziwiać starcie Prusaków z Wojskiem Polskim. Jak to corocznie bywało - 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich wspierany przez halerczyków dokonał szarży na odziały pruskie i przegnał je z Pelplina. Tak zakończyły się obchody 99 rocznicy powrotu Pelplina do wolnej Polski.

fot. S. Michalski

2019.01.31 - Księża Niezłomni Pomorza Gdańskiego

W dniu 31 stycznia w naszym Kasynie Oficerskim odbyła sie prelekcja "Księża Niezłomni Pomorza Gdańskiego". Podczas tego spotkania zaprezentowano tematykę związaną z okresu II Rzeczpospolitej Polskiej w tym niepodległość do 1989 roku dotyczącą wybranych postaci polskiego duchowieństwa. Zgromadzonych gości powitał członek zarządu naszego stowarzyszenia - mjr. rez. Stefan Scharmach. Prelekcję poprowadził p. Jan Hlebowicz. W tematyce prelekcji przedstawiono prezentacje duchowieństwa księży, ojców zakonnych oraz sióstr zakonnych, którzy uczestniczyli w walce o niepodległość i utrzymanie tej niepodległości. Wśród gości w spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek, Zastępca Prezydenta Miasta do spraw Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Po zakończeniu wykładu można było zwiedzać Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Artur Hossa (gst24.pl)