2018.09.17 - 79. rocznica agresji wojsk sowieckich na Polskę

17 września 1939 r. o godz. 3.00 w nocy, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Napaść wojsk sowieckich na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera). Konsekwencją Paktu Ribbentrop-Mołotow był rozbiór osamotnionej Polski.
W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani w Katyniu. Setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb ZSRR.
Od wielu lat 17 września władze miasta, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta spotykają się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, aby uczcić pamięci pomordowanych. W tym roku nie było inaczej. 
Po uroczystych wystąpieniach i modlitwie za pomordowanych, którą odmówił ks. Wicedziekan: ks. Stanisław Piastowski pod pomnikiem zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów. Po uroczystościach przed zbiorową mogiłą, wiązanki zostały złożone również na grobach płk Józefa Trepto - dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1938-1939, który zginął w Starobielsku w 1940 roku oraz płk. Tadeusza Łękawskiego - ostatniego dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari.

fot. K. Michalska