O nas


Witamy

Od 2006 działa w Starogardzie Gdańskim Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Stowarzyszenie kontynuuje tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w bitwie pod Rokitną

Szwadron nasz wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymując zgodę na używanie mundurów, nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Za dotychczasową działalność otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień w tym Prezydenta RP.

Barwy Pułkowe:

 

 rys. Jarosław Wróbel


1. Czapka okrągła wz. 1936 z białym otokiem
2. Naramiennik z nr "2" haftowanym srebrnym bajorkiem
3. Kołnierz z oficerskim wężykiem, proporczyk srebrny z amarantową żyłką
4. Proporczyk na lancę w barwach pułku, biały z amarantową żyłką

 

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie posiada pododdział skupiający cztery sekcje kawalerii oraz dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku szwoleżerów Rokitniańskich i skupia w swych szeregach 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową.

 

13 czerwca 2007 szwadron, podczas święta pułkowego organizowanego po raz pierwszy od zakończenia wojny, otrzymał sztandar będący wierną kopią sztandaru pułku z okresu międzywojennego.

 

Szwadron lub jego poczet sztandarowy uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach związanych z historią kawalerii np. asysta pocztu podczas pogrzebu ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego - kapelana rodzin katyńskich oraz współczesną kawalerią, a także utrzymuje kontakty z innymi pododdziałami konnymi kawalerii ochotniczej (8 Pułk Strzelców Konnych, 18 Pułk Ułanów Pomorskich).